Wolność i przestrzeń - Sławek Matyjaszewski | TTT 003

Okładka odcinka

Słuchaj na:

Ze Sławkiem Matyjaszewskim - rzeźbiarzem, artystą ziemi i przedsiębiorcą - rozmawiamy o tym, dlaczego nie trzyma się reguł i kanonów, czym jest sztuka ziemi oraz czym się różni od rzeźby. Jaki wpływ ma obecność innych artystów i czy artyści inspirują się nawzajem? O tworzeniu dzieł, które nic nie wnoszą oraz o tym, jak pracować twórczo, a jednocześnie odpowiedzialnie.

Jaką wartość mają dzieła monumentalne i efemeryczne oraz jaki jest wpływ czasu i natury? Czy duże instalacje są warte trudu i trochę o emocjach przeżywanych w trakcie procesu twórczego. Parę słów o komplikatorach, dziełach dających nowe życie odpadom i wspomnieniach z pandemii.

O potrzebie posiadania odskoczni i dystansu do spraw bieżących, oraz o patrzeniu na życie przez pryzmat sztuki i na sztukę przez pryzmat życia.

O relacjach między tradycją i awangardą w sztuce, a także o ego artysty oraz higienie równowagi pomiędzy zaufaniem do własnej twórczości i wątpliwościami.

O porządku w pracowni i dlaczego wchodząc do firmy Sławka Matyjaszewskiego trafiamy do autorskiej galerii sztuki? Jak zachęcić ludzi do interakcji ze sztuką, jakie koła ratunkowe rzuca artysta odbiorcom sztuki i dlaczego lepiej zostawić odbiorcy miejsce na własne rozmyślania? O pierwotnym odczuwaniu dzieł i odkrywaniu dodatkowych znaczeń oraz o procesach twórczych i jaka wartość leży w ich dokumentowaniu.

O zapętleniu, życiu w bańce i recyklingu idei w sztuce, sztucznej inteligencji, naporze informacyjnym, rozhuśtanych emocjach i uniewrażliwieniu na niuanse, a także o czekaniu na natchnienie. O kolejkach pomysłów i co z nimi robić, o wątpliwościach oraz wolności artystycznej i przestrzeni w działaniu, a także skąd wiadomo, kiedy skończyć i jak nie przegadać sytuacji.


Sławek Matyjaszewski zaprasza do siebie:

matyjaszewski.pl

Facebook: Matyjaszewski

Instagram: matyjaszewski.pl

Ello: matyjaszewski


Dołącz do grupy społeczności TTT na Facebooku

Muzyka: Golden Sunrise, I Am Your Clothes, Josh Woodward