Wystarczy podnieść głowę - Dorota Koziara | TTT 016

Okładka odcinka

Słuchaj na:


Z Dorotą Koziarą - projektantką, artystką ziemi, kuratorką, ambasadorką polskiego designu - rozmawiamy o pasji, która jest zawodem, o podróżach, które kształcą, oraz o potrzebie kreatywności we wszystkich zawodach. O roli marzeń i szczęścia, czyli jak dziewczyna ze wsi może trafić do jednego z najważniejszych atelier designu w Mediolanie i gdzie w tym wszystkim charakter?

Maestro Mendini - kim był i jaki był? Czym była praca dla niego i co zostawił po sobie? O tolerancji i szacunku do innych. O zawężających się horyzontach i o tym, jak ważne jest, aby podnieść głowę. O odkrywaniu siebie poprzez pracę i działanie kreatywne w każdej dziedzinie, a także o patrzeniu na świat oczami dziecka i modelu życia w prostocie.

O konsekwencji w działaniu, radzeniu sobie z porażkami i o tym, że nie wszystko zależy od nas. Jak inspiracje naturą trafiają do zastosowań komercyjnych? O styku kreatywności projektanta z kreatywnością technologiczną oraz biznesową, dlaczego kreatywni ludzie widzą dalej, a także o umiejętności pracy z ludźmi. Jak prezentuje się polski design na tle reszty świata?

Co trzyma Dorotę Koziarę w Polsce i co ma do tego instalacja “Dom” nad Bugiem? O różnicach pomiędzy procesami twórczymi w działalności zawodowej i artystycznej, a także o tym, czego Dorota dowiaduje się o sobie, gdy tworzy. Czy kreatywność może być drogą do niezależności? Co szczególnego jest w instalacji “12 aniołów” i co ma z tym wspólnego Kapela Małego Władzia z Chicago?

Jak ma się kreatywność do tego, w co wierzymy i do czego nam potrzebni są przyjaciele? O widmie sztucznej inteligencji, potrzebie pielęgnowania człowieczeństwa oraz o potrzebie uwrażliwiania młodych, podnoszenia wzroku i rozwijania siebie. A na koniec o drodze pewnego projektu spod choinki w Sicinach do salonów Diora.


Dorota Koziara zaprasza do siebie:

dorotakoziara.com

Facebook: Dorota Koziara Studio

Culture.pl: Dorota Koziara

Academia.edu: Dorota Koziara


Dołącz do grupy społeczności TTT na Facebooku

Muzyka: Golden Sunrise, I Am Your Clothes, Josh Woodward