Chcę się dziwić człowiekiem - Jolanta Rycerska | TTT 017

Okładka odcinka

Słuchaj na:


Z Jolantą Rycerską - artystką fotografką, animatorką, edukatorką, kuratorką, poetką słowa i obrazu - rozmawiamy o tym, czym jest fotografia, o związkach filozofii, poezji i fotografii, o niedopowiedzeniach i indywidualizmie w twórczości. W jaki sposób sztuka odkrywa twórcę i staje się jego głosem, a także o potrzebie zostania swoim własnym filozofem, o pozostawianiu tajemnic nieodkrytymi oraz o poszukiwaniu i odkrywaniu siebie.

O późnych początkach drogi twórczej i konsekwencjach związanych z dojrzałością. O przenikaniu się twórczości fotograficznej i literackiej oraz o poetyce obrazu i tekstu. O tym, że artyści fotograficy zadają pytania podobne do filozofów oraz o poszukiwaniu prawdy w fotografii.

Czy aparat fotograficzny - a może to kreatywność w ogóle - jest narzędziem poznania? Jak ważne jest zadanie poznania siebie, swoich predyspozycji i miejsca? O porażkach, a raczej selekcji dróg i znajdowaniu tej swojej. Uczyć się samemu, czy w szkole? Jak znaleźć tę właściwą, najlepszą dla siebie szkołę? O radach dla fotografujących, którzy pragną czegoś więcej niż ładne widoczki.

O potrzebie i sposobach odkrywania indywidualizmu i kiedy fotograf staje się artystą? Jaka jest rola kosza na śmieci w twórczości? O procesie tworzenia i eliminacji, o podejściu planowym lub intuicyjnym, o rozwijaniu wrażliwości, kontemplowaniu spraw i dobieraniu środków wyrazu do treści.

Co wspólnego ma twórczość Joli Rycerskiej i Davida Lyncha, czyli o abstrakcji, znakach i symbolach, a także o szukaniu błędów w matriksie. O pracy cyklami i o tym, jakich fotografii Jola Rycerska nigdy nie zrobi. Jak zmienia się patrzenie na świat z pozycji poety, fotografa, nauczyciela i kuratora?


Jolanta Rycerska zaprasza do siebie:

studiumsztuki.pl

szerokikadr.pl: Jolanta Rycerska

Facebook: Jolanta Rycerska

Facebook: Myślenie obrazem - Jolanta Rycerska


Dołącz do grupy społeczności TTT na Facebooku

Muzyka: Golden Sunrise, I Am Your Clothes, Josh Woodward