Walczę o zrozumienie świata - Janusz Kapusta | TTT 031

Okładka odcinka

Słuchaj na:

Janusz Kapusta - wynalazca, architekt, odkrywca, scenograf, doktor sztuk pięknych, artysta, ilustrator, grafik, autor 4 książek - mówi między innymi o tym, czy kreatywnym można stać się przypadkowo, o drodze od liceum plastycznego, przez politechnikę aż do historii filozofii oraz po co są mądrzy i ważni ludzie w naszym życiu? O niszczących podziałach społecznych oraz potrzebie zrozumienia powodu i racji, a także o konsekwencjach pewnego wypowiedzianego żartem zdania. Co to znaczy, że Polska jest krajem remisujących się ludzi?

Skąd pomysł na komentowanie rzeczywistości za pomocą rysunków i jak one powstają? “Plus - minus. Podręcznik do myślenia” - czy faktycznie można z niego nauczyć się myślenia? O procesie od obserwacji, przez refleksję i wyobraźnię, aż do esencji. Czy Polacy są szczególnie kreatywni, a także o poczuciu własnej wartości i jego budowaniu.

Czym jest k-dron, jak wygląda i skąd się wziął? Na czym polega niezwykłość tej bryły i jakie są jej zastosowania? Czym się różni odkrywca od artysty? O złotym podziale oraz związku matematyki i piękna, a także o metafizycznych konsekwencjach i rozstrzyganiu pytań fundamentalnych. Co to znaczy, że wyobraźnia jest narzędziem poszukiwania spójności, dlaczego jesteśmy nie do zastąpienia i czy wszyscy muszą być kreatywni?


Janusz Kapusta zaprasza do siebie:

K-dron - The shape of things to come

Wikipedia: Janusz Kapusta

Youtube: Janusz Kapusta - K-DRON - MIĘDZY SZTUKĄ A NAUKĄ

Naukowa.pl: Plus minus. Podręcznik do myślenia


Dołącz do grupy społeczności TTT na Facebooku

Muzyka: Golden Sunrise, I Am Your Clothes, Josh Woodward